KONTAKT
Turystyka - Noclegi Turystyka - Gastronomia Turystyka - Atrakcje turystyczne Wyspa Sobieszewska - Mapa wyspy Polecamy - Galeria zdjęć Wyspa Sobieszewska - Komunikacja
Artykuły z działu
REKLAMA
Zabytkowa śluza w Przegalinie

XIX-wieczna śluza w Przegalinie to śluza regulująca obecny bieg Wisły od 1895 r.

Zabytkowa śluza w PrzegalinieHistoria powstania śluzy w Przegalinie nierozerwalnie związana jest z budową przekopu Wisły w latach 1889-1895. Wtedy to powstała konieczność oddzielenia starego koryta Wisły (Wisły Gdańskiej) od jej nowego nurtu (Wisły Przekop) urządzeniem hydrotechnicznym. Śluza oprócz regulacji wód Wisły miała także zapewnić swobodne przeprawianie się przez nią statków - tzw. śluzowanie. Dlatego w Przegalinie w 1894 r. wybudowano 2 śluzy: jedną małą dla tratew oraz drugą dużą dla żeglugi. W miejscu śluzy dla tratew w latach 1975-1980 wybudowano nową śluzę żeglugową i nadano jej nazwę - Południowa. Dotychczasową, starą śluzę żeglugową, zwaną Północną, zamknięto. Stała się ona obiektem zabytkowym.

Zabytkowa Śluza Północna (na zdjęciu po lewej) jest śluzą komorową, o konstrukcji mieszanej. Płyta fundamentowa wykonana jest z betonu i posadowiona na ruszcie z pali drewnianych wbitych do rzędnej 14,80 m. Monolityczne ściany obu głów śluzy oraz komory wykonane są z cegły. Pierwsze wrota od wody górnej są wrotami przeciwpowodziowymi. Chronić mają dolne stanowisko od wielkich wód występujących na Wiśle. Wrota posiadają konstrukcję stalową ze zbiornikami wypornościowymi. Drugie wrota usytuowane są w niższej części śluzy i stanowią normalne wrota eksploatacyjne.

Nowa Śluza PołudniowaŚluza Północna od początku istnienia (od 1895 r.) uruchamiana była układem mechaniczno-hydraulicznym napędzanym przez dwie lokomobile, następnie zastąpione przez silnik elektryczny. Stacja napędowa mechanizmów hydraulicznych wrót znajdowała się (i znajduje obecnie) w osobnym budynku po prawej stronie śluzy. W budynku tym zachowały się oryginalne urządzenia z końca XIX wieku. Między innymi: pompa tłokowa z napędem spalinowym, cylinder z obciążonym tłokiem do wywoływania właściwego ciśnienia czynnika pędnego, system przewodów rurowych i zaworów.

Nowa Śluza Południowa natomiast (po prawej), to czynna i obecnie eksploatowana śluza, przez którą przeprawiają się wszystkie jednostki (małe i duże) między Wisłą Martwą a Wisłą bieżącą. Przegalina jest więc takim małym okienkiem na śródlądowej drodze wodnej, łączącym Gdańsk z resztą kraju.

Możliwość zwiedzania:
- w sezonie (01.06 - 30.09) w godzinach pracy (otwierania) Śluzy Południowej, tj. pon. - piąt.: 7.00 - 19.00 oraz sob., niedz. i święta: 9.00 - 17.00,
- poza sezonem (01.01 - 31.05, 01.10 - 31.12) również w godzinach pracy (otwierania) Śluzy, tj. pon. - piąt. 7.00 - 15.00. Soboty i niedziele na zamówienie. Tel. (58) 3239376.

Zobacz więcej: Śluza w Przegalinie na stronach RZGW


BG

Copyright © 2000-2018 by Bartosz Gast & Maciej Kifner. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Engine aplikacji: Dobis.pl       Design: Siter.pl 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić poprawne działanie witryny.

Patronat nad serwisem    Hotel Bartan Sobieszewo