Back to top

Stary most Sobieszewski (nieistniejący)

Aktualizacja 10.11.2018

W związku z otwarciem nowego mostu zwodzonego nad Martwą Wisłą w Sobieszewie, dotychczasowy most pontonowy został zamknięty i całkowicie wyłączony z eksploatacji. Oddany do użytku w dniu 10 listopada 2018 roku nowy most w Sobieszewie, wybudowany tuż obok starego mostu pontonowego, przejął całkowicie ruch samochodowy, pieszy i rowerowy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501. Od teraz dojazd na Wyspę Sobieszewską zapewnia nowoczesny, zwodzony most niskowodny, pod którym mogą przepływać jednostki do 5 m wysokości. Nowy most czynny jest całą dobę, a przejazd po nim jest bezpłatny. Więcej o nowym moście na Wyspę Sobieszewską w artykule: Nowy most w Sobieszewie otwarty!

--------------

Most pontonowy w Sobieszewie, łączący Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem, jest głównym szlakiem komunikacyjnym. Stanowi część drogi wojewódzkiej nr 501, która z centrum Gdańska, przez Wyspę Sobieszewską, prowadzi w kierunku miejscowości na Mierzei Wiślanej. Most posadowiony jest na charakterystycznych pontonach, które pływają na Martwej Wiśle.

Składa się z 9 przęseł, z których środkowe, o szerokości 30 m, jest ruchome i służy do otwierania mostu dla żeglugi. Konstrukcja mostu, mimo, że oparta jest na pontonach, jest bardzo stabilna i nie stanowi trudności podczas jazdy samochodem. Całkowita długość mostu wynosi: 180,8 m, co oznacza, że jest to najdłuższy most pływający w Polsce!

Aktualne informacje dotyczące przejezdności

W związku z wieloma rozbieżnymi informacjami prasowymi dotyczącymi stanu technicznego mostu informujemy, że w 2013 roku zakończył się remont generalny mostu (wymiana konstrukcji), most jest przejezdny i czynny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Nie jest zamykany w czasie niepogody ani w czasie cofki z morza. Mogą po nim jeździć wszystkie samochody do 30 ton, w tym autobusy i autokary turystyczne. Przejazd przez most sobieszewski jest bezpłatny.