Back to top

Historia Wyspy Sobieszewskiej

 • Hala plażowa na plaży w Sobieszewie. Ok.1910 roku.

  Lista najważniejszych dat i wydarzeń w historii Wyspy Sobieszewskiej. Najstarsza wzmianka o dzisiejszym Sobieszewie (wcześniej Bonensak, Bonsag oraz Bohnsack) pochodzi z 1400 roku!

 • Przedwojenne ujęcie Wyspy Sobieszewskiej z lotu ptaka

  Geneza powstania Wyspy Sobieszewskiej nieodłącznie związana jest z Wisłą, a głównie z procesami zachodzącymi w jej delcie. Dynamiczna działalność samej rzeki, z drugiej strony zmiany brzegowe spowodowane pracą morza, doprowadziły do utworzenia się pasa mierzei. W tym pasie znalazł się obszar dzisiejszej Wyspy, jeszcze przed ukształtowaniem.

 • Nieistniejący Dom Zdrojowy (niem. Kurhaus) nad Wisłą w Sobieszewie (niem. Bohnsack) na początku XX w.

  Wyspę Sobieszewską tworzy 9 dawnych nadmorskich miejscowości, które stanowią obecnie osiedla w ramach dzielnicy Gdańska o nazwie Wyspa Sobieszewska (od 1 stycznia 1973 r.). Warto przyjrzeć się ich ciekawym nazwom i bogatej historii.

 • Waldemar Nocny. Autor wielu książek i publikacji o Wyspie Sobieszewskiej / Fot. Kamila Chomicz

  Waldemar Nocny - ur. 22 czerwca 1951 na Wyspie Sobieszewskiej - pisarz, pedagog i urzędnik samorządowy. W latach 2002–2005 Wiceprezydent Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej. Z wykształcenia historyk i nauczyciel, który całe swoje życie poświęcił popularyzacji Wyspy Sobieszewskiej. Napisał wiele książek: powieści historycznych, monografii, przewodników i opracowań dotyczących Wyspy Sobieszewskiej.