Back to top

Położenie Wyspy Sobieszewskiej

Wyspa Sobieszewska (zwana krócej Sobieszewo) to nadmorska dzielnica Gdańska, oddalona od centrum miasta o 15 km. Położona w ramionach Wisły nad Zatoką Gdańską, znajduje się w niewielkiej odległości od trasy krajowej S7 (Warszawa-Gdańsk). Stałą komunikację z Wyspą zapewnia nowy most sobieszewski, przez który prowadzi najkrótsza droga do Krynicy Morskiej i na Mierzeję Wiślaną (droga wojewódzka nr 501).

Wyspę Sobieszewską oblewają od północy wody Zatoki Gdańskiej, od południa wody Martwej Wisły, od wschodu Wisły Przekop, a od zachodu Wisły Śmiałej. Wyspa jest obszarem o powierzchni 35 km kw., gdzie zamieszkuje 3,5 tys. stałych mieszkańców. Pod względem wielkości jest 3-cią największą wyspą polskiego pobrzeża Bałtyku, ustępując pierwszeństwa wyspom Wolin i Uznam. Wyspa Sobieszewska jest jednak jedyną wyspą w Polsce, która powstała w wyniku działalności człowieka i dlatego zasługuje na szczególną uwagę.

​Pełna soczystej zieleni, pachnących żywicą sosnowych lasów oraz szumiącej wody, jest atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy chcą odpocząć w ciszy i spokoju. Dodatkowo status wyspy ekologicznej, a także uznanie Wyspy Sobieszewskiej Obszarem Chronionego Krajobrazu, gwarantują kontakt z naturą i otoczenie przychylne ludzkim potrzebom.

Wyspa Sobieszewska na mapie administracyjnej Gdańska. Niebieskim kolorem zaznaczono wybrzeże Morza Bałtyckiego.
Wyspa Sobieszewska na mapie administracyjnej Gdańska. Niebieskim kolorem zaznaczono wybrzeże Morza Bałtyckiego. Źródło: Wikipedia

Zobacz także:
Dojazd na Wyspę Sobieszewską - samochodem lub komunikacją miejską

Do pobrania (PDF): Folder reklamowy Wyspa Sobieszewska - wydany w 2017 r. przez Miasto Gdańsk. Polecamy szczególnie stronę nr 19, na której znajduje się mapa wyspy.