KONTAKT
Turystyka - Noclegi Turystyka - Gastronomia Turystyka - Atrakcje turystyczne Wyspa Sobieszewska - Mapa wyspy Polecamy - Galeria zdjęć Wyspa Sobieszewska - Komunikacja
Artykuły z działu
REKLAMA
Forsterówka w Orlu

Forsterówka to modrzewiowy dworek na Wyspie, w którym podczas II Wojny Światowej rezydował gauleiter Albert Forster.

ForsterówkaAlbert Forster był gauleiterem NSDAP, któremu podczas wojny podlegało Wolne Miasto Gdańsk i jego okolice. Tak bardzo upodobał sobie Wyspę Sobieszewską, że postanowił zbudować na niej swoją rezydencję.

Forsterówka podczas wojny była jednym z budynków niemieckiego kompleksu wojskowego w Orlu (niem. Wordel). W skład tego kompleksu wchodziły także koszary Wehrmachtu oraz szkoła SS. Po wojnie wszystkie te budynki zostały przejęte przez Fundusz Wczasów Pracowniczych. Na terenie kompleksu zorganizowano wtedy Dom wczasowy FWP "MEWA" przyjmujący turystów do września 2003 r. W Forsterówce natomiast urządzono dla wczasowiczów kawiarnię, która przestała funkcjonować razem z domem wczasowym. Przebywając w niej, w salonie dworku, możemy poczuć się świadkami historii. Tutaj, w maju 1937 r., przybył na rozmowę z Forsterem Carl Burckhard, komisarz Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku.

Dawne koszary obok ForsterówkiJeśli chodzi natomiast o teraźniejszość, to staraniem wielu osób udało się objąć Forsterówkę ochroną konserwatorską. Nadzór nad substancją architektoniczną pełni od 2006 r. Miejski Konserwator Zabytków w Gdańsku. Niepewne są natomiast losy podziemnego, osobistego schronu Forstera, który znajdował się zaraz obok jego dworku. Legenda głosi, że w nim właśnie schowano Bursztynową Komnatę...

Możliwość zwiedzania:
- po długiej przerwie w dostępie do obiektu niebawem Forsterówka będzie dostępna dla zwiedzających. Będzie to możliwe dzięki nowemu właścicielowi obiektu - Zakonowi Franciszkanów, któremu Miasto Gdańsk w 2010 r. przekazało obiekty dawnego domu wczasowego FWP "Mewa", w tym i Forsterówkę. W chwili obecnej w budynkach trwają prace remontowe i adaptacyjne na potrzeby Domu Pojednania i Spotkań, który tworzą w tym miejscu franciszkanie. Cały kompleks będzie od teraz nosił nazwę Wyspa Św. Franciszka.

O nowym projekcie można dowiedzieć się więcej na stronie: www.wyspaswfranciszka.pl


BG (29.10.2011)

Copyright © 2000-2018 by Bartosz Gast & Maciej Kifner. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Engine aplikacji: Dobis.pl       Design: Siter.pl 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić poprawne działanie witryny.

Patronat nad serwisem    Hotel Bartan Sobieszewo