KONTAKT
Turystyka - Noclegi Turystyka - Gastronomia Turystyka - Atrakcje turystyczne Wyspa Sobieszewska - Mapa wyspy Polecamy - Galeria zdjęć Wyspa Sobieszewska - Komunikacja
Artykuły z działu
REKLAMA
Brzegowa Stacja Ratownicza ŚWIBNO

Ponton hybrydowy BSRBrzegowa Stacja Ratownicza w Świbnie istnieje od 1954 r. Zlokalizowana jest przy wyjściu z portu rybackiego około 1,5 km od ujścia Wisły Przekop na jej zachodnim brzegu. Jest jedną z ośmiu tego typu placówek, które rozmieszczone są wzdłuż całego wybrzeża RP. Brzegowe Stacje Ratownicze stanowią integralną część MSPiR - Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (międzynarodowa nazwa SAR) i działają w morskim zintegrowanym systemie ratowniczym.

Do zadań Brzegowej Stacji Ratowniczej należy:
- udzielanie pomocy ludziom znajdującym się w zagrożeniu w morskiej strefie brzegowej,
- ewakuowanie ludzi z jednostek znajdujących się na mieliźnie,
- udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej,
- współdziałanie ze statkami ratowniczymi w prowadzonych przez nie akcjach na wodach przybrzeżnych.

Akcja ratunkowa z udziałem BSRStacja pełni dyżury całodobowe oraz prowadzi stały nasłuch na kanałach 16 i 11 UKF. Telefony alarmowe stacji: (58) 3080523 oraz 0505 050982.

Załogę BSR - u stanowi: 5 ratowników zawodowych, którzy są etatowymi pracownikami MSPiR oraz ratownicy ochotnicy w liczbie 10 osób, rekrutujący się z miejscowej ludności (na ogół są to ludzie zawodowo związani z morzem).

Wyposażenie stacji to między innymi ponton hybrydowy z 50 konnym silnikiem zaburtowym, o tak zwanej dużej "dzielności morskiej". Oznacza to, że może on poruszać się w trudnych warunkach pogodowych. Do wyposażenia stacji należy również samochód terenowy, który porusza się dość swobodnie po piaszczystym terenie wydmowym, a w związku z tym dociera bardzo szybko w rejon prowadzenia akcji ratowniczej.

Rejon działania Brzegowej Stacji Ratowniczej w Świbnie obejmuje strefę przybrzeżną Zatoki Gdańskiej (ok. 6 MM od brzegu), na odcinku Mikoszewo - Gdańsk. Ponadto w razie potrzeby BSR współdziała z innymi jednostkami wchodzącymi w skład Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, prowadzącymi akcje poszukiwawczo - ratownicze w rejonie wyznaczonym przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni.

Adres stacji:
Brzegowa Stacja Ratownicza ŚWIBNO
ul. Świbnieńska 9
80-690 Gdańsk-Świbno
tel. (58) 3080523
kom. 0505 050982


Bogdan Capała

Copyright © 2000-2018 by Bartosz Gast & Maciej Kifner. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Engine aplikacji: Dobis.pl       Design: Siter.pl 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić poprawne działanie witryny.

Patronat nad serwisem    Hotel Bartan Sobieszewo