KONTAKT
Turystyka - Noclegi Turystyka - Gastronomia Turystyka - Atrakcje turystyczne Wyspa Sobieszewska - Mapa wyspy Polecamy - Galeria zdjęć Wyspa Sobieszewska - Komunikacja
Artykuły z działu
REKLAMA
Obrączkowanie ptaków w rezerwacie

Obrączkowanie ptaków w rezerwacie Mewia Łacha

Ptaki obrączkuje się w celu ich indywidualnego znakowania, co umożliwia śledzenie ptasich losów. Obrączkowanie dzikich ptaków jest jedną z najważniejszych technik badawczych stosowanych w badaniach życia ptaków. Każde stwierdzenie obrączkowanego ptaka (żywego lub martwego) dostarcza informacji o życiu tego ptaka, szczególnie o jego wędrówkach. Śledząc miejsca ponownych stwierdzeń obrączkowanych ptaków można uzyskać obraz tras ich wędrówek oraz poznać umiejscowienie terenów na których ptaki odbywają lęgi oraz spędzają zimę.

Obrączkowanie ptaków na terenie obecnego rezerwatu "Mewia Łacha" rozpoczęło się na początku lat 60-tych i z małymi przerwami odbywa się regularnie co roku w okresie od połowy lipca do końca września. Obrączkuje się tu głównie ptaki należące do grupy tzw. siewkowców, które swoje lęgowiska mają w północnej Skandynawii, Rosji, a nawet odległej Syberii. Łowi się je w specjalne pułapki ustawiane nad brzegiem morza i po zaobrączkowaniu natychmiast wypuszcza. Dzięki zaobrączkowaniu ponad 90 tys. siewkowców wiemy, że zimę spędzają na wybrzeżach zachodniej i południowej Europy oraz północnej Afryki. Wiemy także, że np. bocian i wiele innych gatunków ptaków po odbyciu bardzo dalekich lotów na miejsca zimowania, co roku potrafi wracać do tego samego gniazda. Znajomość takich szczegółów pozwala skuteczniej chronić ptaki na całym areale ich występowania.

Obrączkowanie ptaków w każdym państwie organizuje odpowiednia krajowa centrala obrączkowania. Polska Centrala Obrączkowania Ptaków znajduje się w Stacji Ornitologicznej PAN na Wyspie Sobieszewskiej. Ornitolodzy apelują: Gdy znajdziesz dzikiego ptaka z obrączką koniecznie zawiadom Stację Ornitologiczną, tel. +48 (58) 3080759.

Letni obóz obrączkowania ptaków w rezerwacie


Jadwiga Gromadzka / Stacja Ornitologiczna PAN

Copyright © 2000-2018 by Bartosz Gast & Maciej Kifner. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Engine aplikacji: Dobis.pl       Design: Siter.pl 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić poprawne działanie witryny.

Patronat nad serwisem    Hotel Bartan Sobieszewo